افزایش سرمایه به روش صرف سهام (آموزش بورس اصفهان)

اگر شرکت اندوخته یا سود انباشته‌ای نداشته باشد که بخواهد از آن محل افزایش سرمایه دهد، و یا زمانی که سود زیادی را در فعالیت­های خود شناسایی کرده و قیمت سهام خود را بیش از آنچه هست، پیش بینی می­کند, می‌تواند از محل آورده نقدی سهامداران و با قیمتی بالاتر از قیمت اسمی سهم اقدام به افزایش سرمایه کند؛ (به این مقدار قیمتی که به قیمت اسمی اضافه می شود صرف سهام می گویند) در این حالت به سهامداران فعلی فرصت شرکت در این افزایش سرمایه از محل اعطای حق تقدم داده می‌شود که به آن افزایش سرمایه با استفاده از صرف سهام با حفظ حق تقدم گفته می‌شود.

در شرایطی که سهامداران حق استفاده از حق تقدم را از خود سلب کنند و سهام جدید را به سهامداران جدید واگذار کنند، افزایش سرمایه از محل صرف سهام با سلب حق تقدم رخ می‌دهد که به یکی از سه طریق زیر عمل می‌شود:

۱. سهام جایزه برای سهامداران قبلی: در این حالت، مازاد پرداختی بابت فروش سهام جدید نسبت به ارزش اسمی هر سهم، یعنی ۱۰۰۰ ریال، در قالب صرف سهام ثبت می‌شود و متناسب با آن سهام جدید بین سهامداران قبل از افزایش سرمایه از محل صرف سهام با سلب حق تقدم توزیع می‌شود. چون فروش سهام جدید در بازار به قیمتی پایین تر از قیمت پایانی روز فروش انجام می‌شود، محاسبات به نحوی است که ارزش ثروت سهامداران قبل از افزایش سرمایه از محل صرف سهام، با ارزش ثروت آنها بعد از دریافت سهام جایزه از محل صرف سهام، برابر باشد. البته پس از بازگشایی، ممکن است بابت تغییرات انتظارات این ثروت دستخوش تغییر شود، اما محاسبات قیمت تئوریک به نحوی است که ثروت سهامداران پیشین تغییر نکند. به تعبیری، قوانین به شکلی تنظیم شده اند که افزایش سرمایه شرکت از محل آورده نقدی، منجر به کاهش یا افزایش ارزش سهامداران پیشین نشود.

۲. سود نقدی: در این حالت، مازاد پرداختی بابت صرف سهام نسبت به ارزش اسمی هر سهم، یعنی ۱۰۰۰ ریال، در قالب سود نقدی بین سهامداران قبلی توزیع می‌شود تا قیمت هر سهم کاهش یافته به قیمت تئوریک به علاوه میزان سود نقدی دریافتی بعد از افزایش سرمایه از محل صرف سهام با سلب حق تقدم، برابر با ارزش دارایی سهامداران پیش از دعوت به مجمع شود. این حالت و محاسبات آن دقیقا مشابه با حالت سهام جایزه ثبت می‌شود و متناسب با آن سهام جدید بین سهامداران قبل از افزایش سرمایه از محل صرف سهام توزیع می‌شود. چون فروش سهام جدید در بازار به قیمتی پایین تر از قیمت پایانی روز فروش انجام می‌شود، محاسبات به نحوی است که ارزش ثروت سهامداران قبل از افزایش سرمایه از محل صرف سهام با سلب حق تقدم، با ارزش ثروت آنها بعد از دریافت سود نقدی از محل صرف سهام، برابر باشد. این روش برای شرکت مطلوبیت چندانی ندارد، چرا که منجر به خروج نقدینگی از شرکت می‌شود.

۳- انتقال صرف سهام به اندوخته شرکت: در این حالت، مازاد پرداختی بابت صرف سهام نسبت به ارزش اسمی هر سهم، یعنی ۱۰۰۰ ریال، در قالب اندوخته صرف سهام ثبت می‌شود و شرکت می تواند برای تامین مالی طرح های جاری یا توسعه‌ای خود از آن استفاده کند. به این دلیل که در این روش، از محل صرف سهام افزایش سرمایه رخ می‌دهد، قیمت سهام جدید بالاتر از روش‌های اول و دوم تعیین و در بازار به فروش می‌رسد. این روش به دلیل مزایایی که برای تمام سهامداران دارد و آورده نقدی بیشتری که برای شرکت فراهم می‌کند، روش ارجح افزایش سرمایه است که اخیراً مورد توجه قرار گرفته است و مصوبه مجلس شورای اسلامی برای معافیت افزایش سرمایه از محل صرف سهام با سلب حق تقدم قائل به این حالت است.

افزایش سرمایه به روش صرف سهام، یک اتفاق دو سر سود بوده که هم برای شرکت و هم سهامداران منفعت در پی خواهد داشت. واضح است که شرکت­ها تمایل دارند سهام شرکت خود را با کم­ترین ریسک ممکن و کم­ترین سهام عرضه شده افزایش بدهند و نقدینگی مورد نیاز خود را دریافت کنند پس فروش سهام به قیمتی بیشتر از ارزش اسمی آن، برای شرکت بسیار مفید خواهد بود. سهام داران نیز بدون این‌که درصد مالکیتشان در شرکت کاهش یابد، می‌توانند به سود نقدی، سهام جایزه و موارد سودآور دیگری دست یافته و بازدهی خود را افزایش دهند.

با توجه به ورود نقدینگی به شرکت در این روش، سود آوری و چشم انداز آینده شرکت بهبود پیدا خواهد کرد و همچنین باعث افزایش میزان شناوری سهام شرکت خواهد شد.

بزرگ­ترین ایراد این نوع افزایش سرمایه را می­توان عدم ورود سرمایه گذار جدید به شرکت دانست. ممکن است با توجه به وضع اقتصادی کشور ، سرمایه گذاران حاضر به پرداخت مبلغ تعیین شده نباشد یا به اصطلاح طرح با استقبال خوبی از سوی بازار روبرو نشود.

در مجموع این نوع افزایش سرمایه فقط زمانی موفق و قابل قبول خواهد بود که بازار در شرایط نزولی و رکود نباشد. علاوه بر این شرکت هم از چشم انداز و دورنمای(EPS) مثبت و خوبی از سمت سرمایه گذاران برخوردار باشد؛ در غیر این صورت این طرح با موفقیت چشم گیری همراه نخواهد بود.

سامانه ثبت نام غیرحضوری کارگزاری آفتاب درخشان خاورمیانه (اصفهان)

آفتاب بورس  (آموزش بورس  اصفهان)

  به کانال ما بپیوندید

اینستاگرام  https://instagram.com/aftabbourse_esfahan

جهت آشنایی با خدمات ویژه کارگزاری آفتاب درخشان خاورمیانه به لینک زیر مراجعه نمایید. https://www.aftabbourse.ir/articles/137

 

 

 

جدیدترین کلاس ها

نمایش همه

  • روز های کلاس سه شنبه
  • ساعت های کلاس 17:00 - 19:30
  • کد کلاس 10.2
0تومان

مدیریت سبد در بورس (جلسه 1) سبد (پرتفوی) به معنای مجموعه ای از دارایی ها و مدیریت سبد، هنر و علم تصمیم گیری در مو

  • روز های کلاس یکشنبه
  • ساعت های کلاس 17:00 - 20:00
  • کد کلاس 10.1
0تومان

با ما همراه باشید