چه زمانی بازار نسبت به سهام ارزشی اقبال نشان خواهد داد؟ (آموزش بورس اصفهان)

چه زمانی بازار نسبت به سهام ارزشی اقبال نشان خواهد داد؟

قبل از مطالعه مقاله در ابتدا لازم است که تعریف سهام ارزشی را از لینک مقابل مطالعه نمایید (P بر E ارزشی چیست؟)

شاید در نظر گرفتن جو عمومی بازار از الزامات پاسخ به این پرسش باشد. اینکه بازار را به دوره رکود و رونق تقسیم نماییم.

یکی از مشخصات دوران رونق بازار، تقویت عمومی قیمت هاست و بالطبع پارامتری که در این بازار مورد توجه بیشتری قرار خواهد گرفت رشد ارزش شرکتها خواهد بود و سرمایه گذاران در آینده پیش رو به این نگاه می کنند که چه شرکتی توانایی خواهد داشت تا هر چه سریعتر به بهترین موقعیت دست یابد در حالیکه سهام ارزشی سهامی هستند که حداقل در کوتاه مدت، به عبارتی بهتر در دوره مالی که در آن به سر می بریم توانایی ارائه بالاترین سطح سودآوری را در قیاس با قیمت ارائه دهد. پس بالطبع باید دوران رونق را دوران اقبال به رشد بدانیم تا ارزش. این گفته بدان معنی نیست که نباید هیچ انتظاری از سهام ارزشی در بازار رو به رشد داشته باشیم بلکه گروه بسیار بزرگی از این نوع سهام قابلیت اقبال در این بازارها را دارا می باشند. شاید بد نباشد که به نکته ای جذاب از قول یکی از مدیران ارشد بازار سرمایه کشور اشاره کنیم که وی در پاسخ به پرسشی در خصوص سهام بد و خوب این جمله را مطرح کردند:

"سهم خوب یا بد وجود ندارد. یک سهم خوب ممکن است آنقدر رشد قیمتی پیدا کند که تبدیل به یک سهم بد می شود و یک سهم بد ممکن است آنقدر افت قیمتی را تجربه نماید که تبدیل به سهام خوب شود".

پس یکی از شرایط سهم ارزشی، پایان اصلاح قیمتی است. مورد بعدی طرحهای توسعه ای که موجب تقویت انتظارات بازار، نسبت به رشد سودآوری شرکت را فراهم سازد. مورد دیگر دوران رکود را می توان دوران اقبال پذیری بازار نسبت به سهام دارای P بر E ارزشی باشد.

برای ادامه بحث لازم است که ابتدا نگاهی به موضوعیت رکود داشته باشیم. در علم اقتصاد "رکود" این گونه تبیین می شود که:

"رکود موقعیتی اقتصادی است که در آن قیمت ها مرتبا کاهش می یابند اما علی رغم کاهش قیمتها تقاضا رشد نمی یابد و می توان آن را در نقطه مقابل تورم مورد دسته بندی قرار داد".

در بازار سرمایه رکود متاثر از دو عامل می تواند باشد که بعنوان اولین مهم باید گفت که همیشه بازار سرمایه را دماسنج اقتصادی یک کشور معرفی می کنند و آن برگرفته از انتظار و یا برآوردها منتج به کاهش رشد آتی اقتصادی و یا حتی ابهام در خصوص آینده اقتصادی آن کشور باشد. حتی ممکن است عامل بوجود آورنده بحران احتمالی دارای ماهیت صرف اقتصادی نیز نباشد اما در نهایت منجر به پدیده ای اقتصادی خواهد گردید. در این خصوص می توان به عوامل قدرتمند تاثیرگذار سیاسی که با توجه به سطح قدرت و تاثیرگذاری آن بر جامعه قادر خواهد بود تا به دنبال خود بحرانهای اقتصادی شدیدی را به همراه آورد.

پس در نهایت اینکه ابهام در خصوص آینده اقتصادی و یا چرخش منفی در این روند می تواند از جمله عوامل به وجود آورنده رکود و یا بحران در یک جامعه اقتصادی باشد.

مورد دوم رشد حباب گونه قیمتها در بین سهام شرکتهای پذیرفته شده بازار خواهد بود که در نهایت موجب می گردد تا قیمت روز عمومی سهام، نسبت به پتانسیلهای واقعی بازار سرمایه رشد حیرت آوری را پیدا نماید (این جمله بی اختیار ما را به یاد استراتژی سرمایه گذار پرشتاب و یا نظریه کله شق تر The Bigger Fool Theory می اندازد که در آن اعتقاد بر این است که بالا بودن قیمتهای سهام اهمیتی ندارد چون همیشه یک نفر پیدا می شود که حاضر است سهام شما را با قیمتی بالاتر بخرد!)

آنچه که در زمان رکود و بحران خودنمایی می کندعدم اعتماد عمومی نسبت به آینده بازار است. چرا که ریزشهای مستمر قیمتی، جو روانی نامساعدی را در مقابل نگرش عقلانی به آینده در ذهن فعالان ایجاد می نماید. که در این حالت، بازار در کسب بازده خود دیگر انتظاری از رشد قیمتی سهام ندارد. پس در این حالت تنها عنصری که خواهد توانست بر بازده یک سهم موثر باشد سطح سودآوری فعلی آن خواهد بود. چرا که سرمایه گذار انتظار دارد تا با کمترین هزینه ممکن، بیشترین بازده را کسب نماید. پس می بینیم که شاید دوران رکود دوران اقبال پذیری بازار نسبت به سهام دارای P بر E ارزشی باشد. دقت نمایید که در کل فرایند دوران رکود رونق سهام ارزشی منتفی است و بصورت عمومی پایدار نمی باشد و بسیاری از شرکتهای دارای سهام ارزشی حتی پس از سررسیدن دوران رکود و آغاز رونق بازار همچنان بصورت یک سهم ارزشی باقی خواهند ماند.

نویسنده (سایت آفتاب بورس)

آفتاب بورس  (آموزش بورس  اصفهان)

به کانال ما بپیوندید

اینستاگرام  https://instagram.com/aftabbourse_esfahan

 

جدیدترین کلاس ها

نمایش همه

هدف این دوره آموزشی آشنایی سرمایه گذار با سامانه کدال، صورت های مالی و سایر گزارش های منتشر شده در سامانه کدال

  • روز های کلاس
  • ساعت های کلاس
  • کد کلاس 6
0تومان

اگر به دنبال راهی برای کسب درآمد بیشتر هستید... اگر می‌خواهید در کنار معاملات و فعالیت‌های اقتصادی خود، د

  • روز های کلاس
  • ساعت های کلاس
  • کد کلاس 5
0تومان

  • روز های کلاس
  • ساعت های کلاس
  • کد کلاس 1
0تومان

با ما همراه باشید