EPS یا سود هر سهم چیست؟ نکات و توصیه ها (آموزش بورس اصفهان)

سود هر سهم (EPS: Earnings per share) که معمولاً به‌اختصار ای‌ پی‌اس خوانده می‌شود، یکی از نسبتهای مالی است، که عمومأ مورد توجه سرمایه‌گذاران و تحلیل گران مالی می‌باشد و اغلب برای ارزیابی سودآوری و ریسک مرتبط با سود و نیز قضاوت در خصوص قیمت سهام استفاده می‌شود.

سود هر سهم از تقسیم میزان سود عملیاتی، پس از کسر مالیات شرکت، بر تعداد کل سهام، محاسبه می‌شود و نشان دهنده سودی است که شرکت در یک دوره مشخص، به ازای یک سهم عادی، بدست آورده است و بصورت خیلی ساده و دور از پیچیدگیهای حسابداری این نسبت از صورت مالی سود و زیان استخراج می شود.

البته به خاطر داشته باشید که الزاما رقم حاصله به معنی سودی نخواهد بود که مستقیما به سهامدار تعلق خواهد گرفت. چرا که عموما بخشی از EPS در قالب های مختلف کسر می شود و درصدی از آن را بین سهامداران تقسیم می کنند که به آن DPS (Dividends Per Share) یا سود نقدی هر سهم می گویند که بین سهامداران تقسیم می شود،

نسبت EPS بالاتر، نشان دهنده ارزش بیشتر است ولی نه برای تمام شرکتها و صرفا یک سال بررسی و یا برای یک سال پیش بینی.


 1. شرکتی را تصور کنید که صاحب دو کارخانه تولید صفحه نمایش تلفن همراه است. زمینی که یکی از کارخانه ها روی آن قرار دارد، به دلیل تحولات جدیدی که در چند سال گذشته آن را احاطه کرده ، بسیار ارزشمند شده است. تیم مدیریت شرکت تصمیم می گیرد کارخانه را بفروشد و کارخانه دیگری را در زمینی کم ارزش بسازد. این معامله سود بادآورده ای را برای شرکت ایجاد می کند. اگرچه این فروش زمین سود واقعی برای شرکت و سهامداران آن ایجاد کرده است، اما به عنوان یک “مورد فوق العاده” در نظر گرفته می شود زیرا هیچ دلیلی وجود ندارد که باور کنیم شرکت می تواند آن معامله را در آینده تکرار کند. سهامداران ممکن است گمراه شوند اگر درآمدهای بادآورده در عدد معادله EPS لحاظ شود. اگر هم شرکتی ضرر غیرمعمولی داشته باشد – شاید کارخانه سوخته باشد – که به طور موقت EPS را کاهش می دهد و باید به همین دلیل این مورد کنار گذاشته شود، می توان استدلال مشابهی داشت.
 2. در مثال دوم در نظر بگیرید، دو شرکت EPS یکسان داشته باشند اما شرکت اول برای دستیابی به آن، دو برابر شرکت دوم سرمایه گذاری کرده باشد. مشخص است که شرکت دوم عملکرد بهتری با پول خود داشته و احتمالاً این شرکت بهتر و دقیق تر اداره شده است.
 3. در مثال آخر، شرکتی را فرض کنید که با افزایش فروش خود، توانسته درآمد عملیاتی خوبی کسب نمایدو نهایتا EPS مناسبی را اعلام نماید. همانگونه که می دانید حسابداری بر مبنای تعهدی است بدین معنا که لزومی ندارد درآمد دریافت شود و زمانیکه فروش فاکتور شد، بعنوان درآمد شناسایی می گردد. این شرکت بابت فروش خود اسناد تجاری همانند چک و ...دریافت کرده ولیکن با گذشت زمان قادر به وصول مطالبات خود نخواهد شد. از سویی تعداد زیادی از شرکتهای تولیدی حاضر در بورس، زیرمجموعه هلدینگها و یا سرمایه گذاریهای بزرگ می باشند و این مجموعه ها به دلیل اینکه اغلب درآمدشان از سود تقسیم شده زیرمجموعه ها می باشد، بنابراین شرکتهای تولیدی زیرمجموعه خود را ملزم به تقسیم سود بالا (تقریبا بالای هشتاد درصد EPS) نموده و زمانیکه شرکت تولیدی در چرخه دریافت وصول مطالبات خود دچار مشکل باشد، به ناچار برای پرداخت سود مبادرت به اخذ وام از بانک می کند و این چرخه با تکرار منجر به مشکل مالی در شرکت تولیدی خواهد شد.

بنابراین صرفا نگاه به EPS و تصمیم گیری در مورد سهم اشتباه است و سلامت صورت مالی سود و زیان را باید از سایر صورتهای مالی بررسی و تحلیل نمود. به خاطر داشته باشید که EPS یک محاسبه اولیه است و نباید به عنوان تنها ابزار تعیین ارزش سرمایه گذاری در شرکت تلقی شود. سرمایه گذاران تازه کار باید بدانند که مقایسه پتانسیل سودآوری شرکت ها تنها بر مبنای EPS، خطرناک است؛ اما شاخص نسبتاً قابل اعتمادی برای بررسی بلندمدت است. به عنوان مثال، مقادیر EPS یک شرکت را در طول دهه های گذشته بررسی کنید. اگر عدد همواره مثبتی داشته باشد، در مقایسه با شرکتی که EPS تاریخی غیریکنواخت یا منفی دارد باید متفاوت باشد.

نکته اصلی این است که آگاهی از EPS مورد مناسبی می تواند باشد، اما نباید بدون درک محدودیت هایش بر اساس آن تصمیم گیری کرد.


نویسنده: سایت آفتاب بورس


جهت آشنایی با خدمات ویژه کارگزاری آفتاب درخشان خاورمیانه  کلیک  نمایید. 

 ثبت نام در وبینار تحلیل فروش شرکتهای تولیدی (زمان 14 و 21 اردیبهشت ماه 1401) 

 • کامران
  14:49:22 1400/12/09

  سلام. سایت خوبی دارید و اطلاعات خوبی میذارید. تحلیل بنیادی شرکتهایی مثل زاگرس را هم بذارید.

جدیدترین کلاس ها

نمایش همه

هدف این دوره آموزشی آشنایی سرمایه گذار با سامانه کدال، صورت های مالی و سایر گزارش های منتشر شده در سامانه کدال

 • روز های کلاس
 • ساعت های کلاس
 • کد کلاس 6
0تومان

اگر به دنبال راهی برای کسب درآمد بیشتر هستید... اگر می‌خواهید در کنار معاملات و فعالیت‌های اقتصادی خود، د

 • روز های کلاس
 • ساعت های کلاس
 • کد کلاس 5
0تومان

 • روز های کلاس
 • ساعت های کلاس
 • کد کلاس 1
0تومان

با ما همراه باشید