تفاوت ارزش با قیمت چیست؟ مفهومی مهم در تحلیل بنیادی (آموزش بورس اصفهان)

احتمالا تا کنون از مفهوم ارزش تعاریف بسیار زیادی شنیده باشید و همواره بین ارزشگذاریهای مختلف اختلاف نظرات بسیار زیادی را دیده اید. حتما تا کنون تحلیل یک شرکت را از زبان چند تحلیلگر شنیده و یا خوانده اید، یقینا به ندرت به دو ارزش یکسان رسیده باشند، اینطور نیست؟ این در واقع ناشی از نگرش کارشناسان مختلف نسبت به حقایق موجود در جامعه و متاثر از مبانی و روش محاسباتی آن کارشناس است و شاید به همین دلیل نیز می باشد که به قول ویلیام ویتر:

" یکی از بامزه ترین چیزها که در بازار سهام مشاهده می شود این است که هر ساعت یک نفر می خرد و نفر دیگر می فروشد و هر دو نفر نیز خود را زیرک می داند."

اما آن چیزی که لازم می دانم قبل از ورود به بحث ارزش و قیمت مطرح کنم این است که ارزش یک واقعیت نسبی است که سعی می کند تا هر چه بیشتر با واقعیت هماهنگ شود.

تا کنون مباحث ارزش نقدی، ارزش در جریان، ارزش بازار و ارزش دفتری را شنیده اید؟

اگر مالک کارخانه تولیدی درصدد پایان دادن به کار خود باشد، در اینصورت باید موجودیهای جنسی و ماشین آلاتش را حراج، حسابهای دریافتنی را وصول و بعد از اون زمین و ساختمانش را بفروشد. مجموع پولهایی که از فروش این موارد بدست می آید ارزش نقدی دارایی ها نامیده می شود. یعنی ارزش فروش دارایی ها به خریداران مختلف به منظور غیر از منظور اصلی موسسه.

در ادامه همان کارخانه مثال فوق را در نظر بگیرید که بصورت یک واحد پویا و فعال باشد و مالک، آن را یکجا واگذار نماید به خریداری که همان استفاده ای را که مالک از آن داشته و به آن کار اشتغال داشته ببرد و این پول خریدار بابت این منظور معادل ارزش در جریان یا در حال کار دارایی خواهد بود که یقینا بیشتر از ارزش نقدی آن می باشد. (حواستون هست می خوام به چی برسم! هر کی بگه خیلی باهوشه... بله درست حدس زدید....تفاوت ارزش در جریان با ارزش نقدی، همان سرقفلی هست که در حقیقت نوعی از دارایی نامشهود می باشد)

در بحث بالا گفتیم که انتظار می رود که ارزش در جریان بیش از ارزش نقدی کارخانه باشد، چرا که یک امتیاز دارایی های در جریان، مولد بودن آنان است. اما معنی آن این نیست که همواره این فرض جاری باشد. چرا که ممکن است استقرار یک دارایی در یک مجموعه زیانده هرگز قادر نباشد تا توانایی های خود را در امر تولید به ظهور برساند. در نتیجه ارزش بازاری همواره برابر است با ارزش نقدی و یا ارزش در جریان (در حال کار) دارایی. هر کدام که بیشتر باشد!!

الان می خوام ارزش دفتری تعریف کنم. پس حواست خوب جمع کن!!!

بر اساس اصول حسابداری دارایی های تحصیل شده به بهای تمام شده و بصورت تاریخی در حسابها ثبت می شوند و بر مبنای همین اصل با استفاده از این دارایی ها همه ساله مبلغی تحت عنوان هزینه های استهلاک از حساب داریی کسر و به حساب هزینه منظور می گردد. پس ارزش دفتری دارایی برابر است با بهای تمام شده (تاریخی) دارایی خریداری شده منهای استهلاک سالیانه. (این مبحث خوب یادت باشه چرا که در بحث افزایش سرمایه به روش تجدید ارزیابی دارایی ها باید از این مفهوم استفاده کنی و همواره به یاد داشته باشی که هر افزایش سرمایه ای لزوما خوب نیست، مخصوصا برای شرکتهای زیان ده که از این روش استفاده می کنند. همیشه خودت باید تحلیل کنی و برآورد کنی.)

در اقتصاد تورمی همواره ارزش دفتری دارای بهایی کمتر از ارزش جایگزینی یک دارایی خواهد بود و شرکتها هر سه تا پنج سال وظیفه دارند تا دارایی های خودشان را به روز نمایند. اگر دقت کنید در ایران بیشتر این تجدید ارزیابی دارایی ها در هنگام جهش های دلار اتفاق می افتد و شرکتهای زیان ده در چنین شرایطی برای فرار از قانون تجارت از این راه افزایش سرمایه می دهند که مبحث آن در جای خود به موقع باز خواهد شد.

تفاوت ارزش و قیمت

در بیشتر مواقع بین قیمت و ارزش تفاوت قابل لمسی وجود دارد. با توجه به مبحث عرضه و تقاضا در اقتصاد، من قیمت را این طور تعریف می کنم:

"قیمت عبارت است از وجه نقدی که خریدار حاضر به پرداخت آن در قبال تملک کالایی خاص می باشد و در همین راستا فروشنده نیز در این سطح قیمتی اقدام به واگذاری کالا خواهد نمود." شما که در بازار سهام فعال هستی! مطمئنم خوب درک کردی تعریف قیمت را.

اما در خصوص ارزش به سادگی نمی توان تعریف قابل قبولی را ارائه داد اما می توان گفت: "ارزش عبارتست از انتظاری که از منافع آتی منبعث شده یک یا مجموعه دارایی است که برای خریدار ایجاد خواهد نمود."

و شاید به همین دلیل باشد که ارزش بعضا باعث نوسان در قیمت ها را فراهم می نماید. شاید بتوان ارزش را به نوعی مطلوبیت یاد کرد که در علم اقتصاد از آن بسیار یاد می شود و می توان آن را موتور محرکه اقتصاد آزاد تلقی نمود.

  • در پایان لازم می دانم که تذکر دهم، این مبحث را از آن جهت باز کردم تا در آینده به بحث مفهوم نسبت P بر E که در تحلیل بنیادی بسیار مهم می باشد، بپردازم.

همراه ما باشید.

نویسنده: سایت آفتاب بورس


جهت آشنایی با خدمات ویژه کارگزاری آفتاب درخشان خاورمیانه  کلیک  نمایید. 

 ثبت نام در وبینار تحلیل فروش شرکتهای تولیدی (زمان 14 و 21 اردیبهشت ماه 1401) 

 

 

جدیدترین کلاس ها

نمایش همه

هدف این دوره آموزشی آشنایی سرمایه گذار با سامانه کدال، صورت های مالی و سایر گزارش های منتشر شده در سامانه کدال

  • روز های کلاس
  • ساعت های کلاس
  • کد کلاس 6
0تومان

اگر به دنبال راهی برای کسب درآمد بیشتر هستید... اگر می‌خواهید در کنار معاملات و فعالیت‌های اقتصادی خود، د

  • روز های کلاس
  • ساعت های کلاس
  • کد کلاس 5
0تومان

  • روز های کلاس
  • ساعت های کلاس
  • کد کلاس 1
0تومان

با ما همراه باشید