تحلیلی پیرامون اثر حذف نرخ ارز ترجیحی بر صنعت دارو 1400/12/16 (آموزش بورس اصفهان)

صنعـت دارو بـه سـبب ارتبـاط نزدیـک و مسـتقیمی کـه بـا سلامت جوامع بشری دارد از جمله صنایع استراتژیک به شمار می رود که ترکیب آن با دانش و تکنولوژی زمینه های پیشرفت در اقتصاد هر کشوری را فراهم می کند. می تـوان گفـت بیـش از نیمـی از مـواد اولیه مورد نیاز صنعـت دارو وارداتـی می باشـد؛ بنابراین دو ریسک اصلی که فعالیتهای دارویی را تهدید می کند تحریمها ، نوسانات نرخ ارز، عدم تخصیص به موقع و کافی ارز برای تأمین مواد اولیه و جانبی دارویی می باشد.

در نیمه اول سال ۹۹ برخی از داروها که به اصطلاح به آن‌ها (otc) او تی سی (داروهای بدون نسخه مثل قرص سرما خوردگی و غیره) گفته می‌شود، آزاد شدند و ارز ۴۲۰۰ برای آنها حذف شد.

طی ماههای گذشته، نیز حذف ارز دولتی شرکت های داروسازی یکی از موضوعات مهم در این صنعت بوده که تا کنون نیز این ارز پابرجا بوده و خبری از حذف آن نمی باشد.

اما اثر این اقدام بر صنعت دارو چه خواهد بود؟

با توجه به اینکه تقریبا بین30 تا 40 درصد مواد اولیه شرکتهای دارویی با ارز ترجیحی تامین می شود در صورتی که این شرکتها به نسبت افزایش نرخ ارز ترجیحی افزایش نرخ بگیرند، مبلغ فروش و سود خالص آنها برای دوره کوتاه مدت افزایش خوبی خواهد داشت. اما ریسکی که در صورت رشد نرخ فروش اتفاق خواهد اتفاد بار تحمیل شده به بیمه ها را افزایش خواهد داد و با توجه به مصارف دولتی دارو و خدمات تامین اجتماعی، امکان افزایش دوره وصول و در نتیجه کمبود نقدینگی در داروسازها بیشتر خواهد شد. از سویی دیگر با حذف ارز ترجیحی و نزدیکی هر چه بیشتر به نرخ بازار آزاد شاهد افزایش رقابت بین شرکتها، کاهش قاچاق دارو خواهیم بود و به سمت بازاری متعادل تر پیش خواهیم رفت . این موضوع منجر به کاهش حاشیه سود شرکتها در میان مدت خواهد شد. هر چه داروهای تولیدی شرکت ها عمومی تر بوده و تولیدکنندگان بیشتری در آن بخش وجود داشته باشد، همانند آنتی بیوتیک اثر افزایش رقابت بیشتر خواهد بود . شرکتها در بلندمدت جهت ماندگاری در صحنه رقابت مجبور خواهند بود بخش بازاریابی و فروش قویتر و طرحهای توسعه و تحقیقات را در دستور کار خود قرار دهند. هر چقدر داروهای تولیدی شرکتها تخصصی تر باشد، انتظار داریم تخفیفات فروش هم کمتر باشد و چشم انداز بهتری داشته باشند.


وبینار آنلاین رایگان تحلیل بنیادی مقدماتی (تحلیل فروش شرکتهای تولیدی) تاریخ برگزاری، جلسه اول 14 اردیبهشت 1401 ساعت شانزده و نیم تا نوزده و نیم

جلسه دوم: 21 اردیبهشت ماه 1401 ساعت شانزده و نیم تا هیجده و نیم

لینک ثبت نام وبینار: https://eseminar.tv/wb56571


برای مشاهده سایر خدمات کارگزاری آفتاب درخشان خاورمیانه (اصفهان) به لینک زیر مراجعه نمایید https://www.aftabbourse.ir/articles/137

 

جدیدترین کلاس ها

نمایش همه

هدف این دوره آموزشی آشنایی سرمایه گذار با سامانه کدال، صورت های مالی و سایر گزارش های منتشر شده در سامانه کدال

  • روز های کلاس
  • ساعت های کلاس
  • کد کلاس 6
0تومان

اگر به دنبال راهی برای کسب درآمد بیشتر هستید... اگر می‌خواهید در کنار معاملات و فعالیت‌های اقتصادی خود، د

  • روز های کلاس
  • ساعت های کلاس
  • کد کلاس 5
0تومان

  • روز های کلاس
  • ساعت های کلاس
  • کد کلاس 1
0تومان

با ما همراه باشید