نگاه و تحلیلی کوتاه بر اثر اعمال دامنه نوسان جدید


بازار روز یکشنبه (۱۹/۱۱/۹۹ ) به دنبال افشای تصمیمی که در مورد دامنه نوسان سهم‌ها در شورای عالی بورس گرفته شد ، روند رو به رشد و سبزی را تجربه کرد، با این حال باید به این نکته اشاره نمود که دستکاری‌ها در بازار در میان مدت و بلندمدت اثر منفی خواهد داشت.

برای تاکید بر این نکته به دو تجربه که در حافظه تاریخی نه چندان گذشته بازار وجود دارد، مراجعه می کنیم. قانون ممنوعیت نوسانگیری در مهرماه و افزایش دامنه نوسان برخی سهم ها نشان داد که این نوع تصمیم گیری ها باعث شد که سیکل بازار معیوب شود. چون نوسانگیری‌ها برای جمع شدن صف‌های فروش و کامل شدن سیکل سرمایه‌گذاری در بورس کاملا مفید است و از سویی دیگر سهمی که تا روز گذشته دامنه نوسان پنج درصدی را داشته با اعلام افزایش دامنه نوسان در صف خرید قفل شده و بعد از مدتی با اعلام کاهش دامنه و اثر روانی آن زودتر از اعمال قانون سهم به صف فروش نشسته است.

اگر اعمال دامنه نوسان جدید نامتقارن، با تزریق پول توسط سهامداران حقوقی، صندوق‌ها و بازیگران سهم‌های مختلف همراه نشود، بازار مجدد به یک کما وارد خواهد شد، که در این چند هفته اخیر شاهد آن بودیم چراکه پول باید مانند خون در رگ‌های بازار جریان داشته باشد تا بازار به صورت پویا به کار خود ادامه دهد. باید توجه کرد زمانیکه سهم ها به نقاط قیمتی رسیدند که ارزنده باشد و ریزش آن پایان پذیرد و کفی منطقی برای قیمت ایجاد شود، آن وقت زمان برگشت می باشد و پولها روانه بازار خواهد شد. در حال حاضر وضعیت بسیاری از سهم ها در سطحی قرار دارد که رشد آن بعید نیست چراکه تا حد زیادی افت کرده‌اند، اما مشکل اصلی بازار عدم اطمینان و ترس سهامداران است که خریدار نمی‌تواند با خرید خود سرنوشت بازار را تغییر دهد و با وضع قوانین که پالس مثبت در بازار ایجاد خواهد کرد، تنها در کوتاه‌مدت می‌توان انتظار رشد بازار را داشت.

به نظر می‌رسد بازار فردا باز هم روی موج تقاضا و رشد باشد و می‌توان این پیش‌بینی را داشت که بازار تا آخر هفته بر روی این مدار باقی بماند، اما با نگاه منطقی باید گفت که باز هم نیازمند احتیاط است.

نویسنده : سایت آفتاب بورس

آموزش بورس اصفهان (آفتاب بورس)

به کانال ما بپیوندید http://https://t.me/aftabesf
 

جدیدترین کلاس ها

نمایش همه

هدف این دوره آموزشی آشنایی سرمایه گذار با سامانه کدال، صورت های مالی و سایر گزارش های منتشر شده در سامانه کدال

  • روز های کلاس
  • ساعت های کلاس
  • کد کلاس 6
0تومان

اگر به دنبال راهی برای کسب درآمد بیشتر هستید... اگر می‌خواهید در کنار معاملات و فعالیت‌های اقتصادی خود، د

  • روز های کلاس
  • ساعت های کلاس
  • کد کلاس 5
0تومان

  • روز های کلاس
  • ساعت های کلاس
  • کد کلاس 1
0تومان

با ما همراه باشید