تحلیل و بررسی صورتهای مالی گروه زراعت برای سال مالی منتهی به 1399 (آموزش بورس اصفهان)

 بخش کشاورزی در روند رشد و توسعه اقتصادی کشورهای مختلف نقش‎های متعددی بر عهده دارد که از جمله مهم‎ترین آن‎ها می‎توان تامین مواد خام و اولیه مورد نیاز صنایع بالادستی، تامین نهاده‎هایی مانند نیروی کار، مصرف تولیدات سایر بخش‏های صنعتی از قبیل کودها و سموم شیمیایی و ماشین‌آلات کشاورزی، ارزآوری برای کشور و تامین مالی سایر بخش‎های زیربنایی را یاد کرد.

این بخش نیز همانند سایر صنایع با ریسکهای مهمی مواجه می باشد. یکی از مهمترین ریسکهای این گروه می توان به نامشخص بودن سیاستهای حمایتی دولت در قیمت گذاری شیر و سایر محصولات و محدودیت در امکان تعیین نرخ فروش شیر متناسب با افزایش هزینه های تولید و اعمال سقفهای قیمتی توسط سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده و عدم وجود تشکلهای صنفی کارامد در راستای اجرای قانون تضمینی محصولات کشاورزی و دامپروری اشاره کرد.

در این بخش قصد داریم که با توجه به صورتهای مالی گروه زراعت شرکتهایی که در بورس اوراق بهادار تهران حاضر هستند، این شرکتها را از لحاظ عملکرد مالی مقایسه نموده و سپس بهترین آنها معرفی شوند.

شرکتهای تولیدکننده مهم در این گروه شامل شیر و گوشت زاگرس شهرکرد (زشگزا)، دامداری تلیسه نمونه (تلیسه)، سیمرغ (سیمرغ)، کشاورزی و دامپروری بینالود (زبینا)، كشاورزي و دامپروري ملارد شير (زملارد)، كشت و صنعت دشت خرم دره (زدشت)، كشت وصنعت شريف آباد (زشريف)، كشت و دام قيام اصفهان (زقيام)، ملي كشت و صنعت و دامپروري پارس (زپارس)، كشاورزي‌ ودامپروي‌ مگسال‌ (زمگسا)، كشت و دامداري فكا (زفكا)، مجتمع توليد گوشت مرغ ماهان (زماهان)، كشت و دام گلدشت نمونه اصفهان (زگلدشت) و كشاورزي مكانيزه اصفهان كشت (زكشت) می باشد.

به غیر از زماهان و سیمرغ که در زمینه تولید و پرورش مرغ و تخم مرخ فعال هستند، اهم محصولات شرکتها شامل تولید و فروش شیر خام، گوساله، کود حیوانی، محصولات زراعی و کشاورزی و باغی می باشد. در زمینه مقدار فروش ریالی شیر برای سال ۱۳۹۹ به ترتیب شرکتهای زقیام و زفکا، گوساله زدشت و زمگسا، محصولات زراعی و کشاورزی زدشت و زپارس، کود حیوانی زقیام و محصولات باغی زدشت پیشتاز گروه بوده اند. در ادامه پیشتازی شرکتها در محصولات مهم به تصویر کشانده شده است.

ادامه مطلب را دانلود نمایید.

تحلیل فوق مبنای خرید و فروش نمی باشد و صرفا دیدگاه تحلیل گر را نشان می دهد.

نویسنده: سایت آفتاب بورس (۱۴۰۰/۰1/09)

📤 به کانال ما بپیوندید  https://t.me/aftabesf

 

جدیدترین کلاس ها

نمایش همه

هدف این دوره آموزشی آشنایی سرمایه گذار با سامانه کدال، صورت های مالی و سایر گزارش های منتشر شده در سامانه کدال

  • روز های کلاس
  • ساعت های کلاس
  • کد کلاس 6
0تومان

اگر به دنبال راهی برای کسب درآمد بیشتر هستید... اگر می‌خواهید در کنار معاملات و فعالیت‌های اقتصادی خود، د

  • روز های کلاس
  • ساعت های کلاس
  • کد کلاس 5
0تومان

  • روز های کلاس
  • ساعت های کلاس
  • کد کلاس 1
0تومان

با ما همراه باشید