بررسی اثر انتخابات ریاست جمهوری بر بازده بورس اوراق بهادار تهران از دریچه آمار (آموزش بورس اصفهان)

در بین متغیرهای اقتصادی، شاخص بورس نسبت به تحولات سیاسی از حساسیت بیشتری برخوردار است. این موضوع دراقتصادهای پیشرفته دنیا بیشتر از همه جا قابل درک می باشد. در دهه های اخیر نیز وضعیت این شاخص در ایران بیشتر از پیش گویای اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور شده و می توان نام دماسنج اقتصاد و سیاست را برای آن برگزید. با توجه به اهمیت موضوع و شرایطی که کشور عزیزمان در آینده ای نه چندان دور با آن مواجه می باشد برآن شدیم تا اثر انتخابات ریاست جمهوری ایران را بر بازده بورس از دریچه آمار گذشته مورد بررسی قرار دهیم. انتخاباتی که در نظامهای دموکراسی منشا هر گونه تحول سیاسی و اقتصادی و اجتماعی است. هدف ما مدلسازی اثر انتخابات بر بازده بورس و استفاده از مدلهای پیچیده آکادمیک نیست بلکه قصد داریم فقط آنچه را که در داده ها بصورت ساده اتفاق افتاده شرح دهیم.

از شاخص کل قیمت بورس (TEPIX) در بازه زمانی 1371 تا 1399 بصورت سالانه که در سایت سریهای زمانی بانک مرکزی موجود می باشد، استفاده شده است.

اعدادی که در همسایگی هر نمودار وجود دارد، بازده شاخص را در آن سال نشان می دهد. نمودار با رنگ نارنجی و سبز به سالهای انتخابات (1396-1392-1388-1384-1380-1376-1372) اشاره دارد و سه نمودار آخر که با رنگ قرمز مشخص شده اند مربوط به سال قبل از انتخابات بوده است.

آنچه که از روی نمودار مشخص است، در قلمرو زمانی (1387-1371) که طی آن چهار دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران برگزار شده، میزان رشد بازده سهام بورس تهران در سال اول از دوره ریاست جمهوری کاهش داشته، در سال دوم افزایش یافته، در سال سوم به اوج خود رسیده و در سال چهارم بار دیگر کاهش یافته است که کاهش رشد بازده در سال اول دوره ریاست جمهوری، بیش از کاهش آن در سال چهارم بوده است. بنابراین سرمایه گذاران بلندمدت در آنها سالها با در نظرداشتن این الگو می توانستند با خرید و فروش سهام در سالهای مناسب به سود مد نظر خود دست یابند.

از انتخابات سال 1388 به بعد الگو تغییر کرده و بازده شاخص در سال انتخابات نسبت به سال قبل از خود همیشه بیشتر و همراه با رشد بوده است. آنچه که به نظر می رسد دلیل تغییر الگو در دوره های اخیر، پررنگ شدن نقش حزبهای سیاسی در انتخابات ایران بوده است. رئیس جمهور نماینده یک حرب سیاسی است. بنابراین یک حزب مسئولیت فعالیتهای رئیس جمهور را بر عهده دارد. عمر سیاسی حزب به مراتب بیشتر از یک فرد است و مردم به وعده هایی که از جانب حزب داذده می شود، بیشتر اعتماد می کنند. بنابراین در سال اول ریاست جمهوری، تلاش دولت منتخب در جذب رای دهندگان و افزایش اعتماد مردم به وعده های انتخاباتی، سبب رونق بورس می شود.

سوال اینجاست، آیا در انتخابات 1400 تبلیغات و شعارهای هر کدام از احزاب می تواند تاثیری داشته باشد ؟ و یا اینکه همانند عدم وجود حضور حزب و در نتیجه عدم اطمینان به وعده های نامزدهای ریاست جمهوری و وجود ابهام در تصمیم رئیس جمهور بعدی، نیروی معکوس در برابر رونق بازار ایجاد می کند.

نویسنده : سایت آفتاب بورس

کانال ما دنبال نمایید.    https://t.me/aftabesf

 جدیدترین کلاس ها

نمایش همه

هدف این دوره آموزشی آشنایی سرمایه گذار با سامانه کدال، صورت های مالی و سایر گزارش های منتشر شده در سامانه کدال

  • روز های کلاس
  • ساعت های کلاس
  • کد کلاس 6
0تومان

اگر به دنبال راهی برای کسب درآمد بیشتر هستید... اگر می‌خواهید در کنار معاملات و فعالیت‌های اقتصادی خود، د

  • روز های کلاس
  • ساعت های کلاس
  • کد کلاس 5
0تومان

  • روز های کلاس
  • ساعت های کلاس
  • کد کلاس 1
0تومان

با ما همراه باشید