صندوق سرمایه گذاری چیست؟ 1400/03/08 (آموزش بورس اصفهان)

بسیاری از مردم به دلیل کمبود فرصت، عدم آگاهی کافی در مورد بازار سرمایه و فرصتهای سرمایه گذاری موجود و ...فرصت کسب بازده بیشتر را از دست داده و تنها گزینه جهت پس انداز پول خود را بانک می دانند.

صندوقهای سرمایه گذاری برای چنین افرادی مناسب است. همچنین افرادی که بسیار ریسک گریز هستند و از سرمایه گذاری در بازار سرمایه هراس دارند گزینه صندوقها گزینه مناسبی می باشند.

این صندوق‌ها به صورت غیرمستقیم شما را در بورس مشارکت می دهند. اما چگونه؟

یک صندوق سرمایه گذاری را به صورت شرکتی در نظر بگیرید که افراد مختلف، پول‌های خود را روی هم می‌گذارند و در سبدی که متشکل از اوراق مشارکت، سپرده‌­های بانکی و اوراق بهادار می باشد سرمایه گذاری می کنند. اصولا در صندوق سرمایه گذاری بیشتر دارایی سرمایه گذار باید در نهادهای مالی با ریسک بسیار پایین سرمایه گذاری  شود اما بنا بر تصمیم مدیریت صندوق مازاد بر آن بخشی از سبد می تواند در بورس نیز سرمایه­‌گذاری شود.

بنابراین تعداد زیادی از افراد، مبلغی از دارایی خود را در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. مجموعه همه این مبالغ، دارایی صندوق را شکل می‌دهد. برای اینکه سهم هر فرد از این دارایی کلی و بزرگ مشخص شود و همچنین ورود و خروج به صندوق آسان باشد، مجموعه دارایی صندوق‌های سرمایه گذاری به بخش‌هایی به نام «واحد» یا «یونیت» تقسیم می‌شود که قیمتی معادل صد هزار تومان یا بیشتر دارند. واحدهای سرمایه‌ گذاری کوچکترین جز صندوق‌ ها را تشکیل می‌دهد.

بنابراین هر فرد در مراجعه به صندوق‌های سرمایه گذاری می‌تواند یک یا چند واحد را خریداری کند. هنگام خروج نیز می‌تواند یک یا چند یا همه واحدهای خود را به فروش برساند. در نتیجه، امکان سرمایه ‌گذاری با مبالغ اندک برای افراد وجود دارد. علاوه بر این، در صورت نیاز به وجه نقد، نیازی به خروج همه سرمایه از صندوق وجود ندارد و می‌توان به میزان نیاز از آن برداشت کرد، بدون آنکه به میزان بازدهی آسیبی وارد شود.

واحدهای صندوق به دو دسته تقسیم می‌شوند. 1- واحدهای سرمایه‌ گذاری ممتاز: این واحدها قبل از شروع دوره‌ی پذیره‌نویسی اولیه توسط مؤسس یا مؤسسان صندوق به منظور تشکیل سرمایه‌ی اولیه برای شروع فعالیت صندوق خریداری می‌شوند. از ویژگی‌های این نوع از واحدها می‌توان به غیرقابل ابطال و قابل انتقال بودن آن‌ها اشاره کرد. همچنین دارندگان این واحدها دارای حق رأی در مجامع صندوق نیز هستند. 2- واحدهای سرمایه‌ گذاری عادی: این واحدها پس از شروع فعالیت صندوق منتشر می­‌شود و از ویژگی‌های آن می‌توان به قابل ابطال و غیرقابل انتقال بودن آن‌ها اشاره کرد. همچنین دارندگان این نوع از واحدها دارای حق رأی در مجامع صندوق نیستند.

صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری معمولا سود تضمین شده‌ای در اختیار شما قرار­ می‌دهند. این سودها در فواصل زمانی منظم پرداخت می­‌شوند. همچنین این صندوق­‌ها دارای ضامن سرمایه­‌گذاری نیز هستند که به عنوان ضمانتی برای آسودگی خاطر سرمایه‌­گذاران خواهد بود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری معمولا سودی 3 تا 4 درصد بیشتر از سپرده­‌های بانکی در اختیار سرمایه­‌گذاران قرار خواهند داد.

انواع صندوق­‌های سرمایه گذاری

صندوق­‌های سرمایه‌­گذاری با توجه به نوع سرمایه‌­گذاری و ترکیب آن به چند دسته تقسیم می­‌شوند. در زیر ما انواع صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری را به طور مختصر با توجه به نوع هدف آن توضیح داده‌ایم:

*صندوق سرمایه­ گذاری با درآمد ثابت

در واقع صندوق‌­های سرمایه­‌گذاری با درآمد ثابت برای افرادی مناسب هستند که می­‌خواهند سرمایه خود را با کمترین ریسک به سوددهی برسانند. در این نوع صندوق‌ها معمولا بیشترین سرمایه در سپرده‌های بانکی، اوراق بهادار و اوراق مشارکت سرمایه‌گذاری می‌شود. این میزان گاه تا 90 درصد نیز می­‌رسد. معمولا تا سقف 10 درصد از سرمایه باقی‌مانده نیز بنا به صلاح‌دید مدیریت صندوق در بورس سرمایه­‌گذاری شده و سهام خریداری می­‌شود. معمولا سود سرمایه در فواصل یک تا سه ماهه بازگردانی می­‌شود.

*صندوق‌های سرمایه‌­گذاری سهامی

این نوع از صندوق سرمایه ­گذاری ریسک بالایی دارند و به افرادی که ریسک­‌پذیری بالایی دارند توصیه می‌­شود. در این نوع از صندوق‌­ها تا 70 درصد از سرمایه به صورت سهم در بورس سرمایه­‌گذاری شده و ریسک سرمایه بالا می‌رود. به همین دلیل در این نوع از صندوق سرمایه­ گذاری تضمین سود حداقل امکان­پذیر نیست. هرچند که این نوع از صندوق­‌ها تضمین سوددهی نخواهد داشت، اما گزینه مناسب برای افرادی است که مایل هستند با یک سرمایه­‌گذاری نیمه ‌مطمئن سود بیشتری را نصیب خود کنند.

*صندوق سرمایه‌ گذاری مختلط

این نوع از صندوق سرمایه­ گذاری در حد وسط صندوق سرمایه­ گذاری سهامی و با درآمد ثابت قرار دارد. بنابراین اگر برای سرمایه‌گذاری خود ریسک‌پذیری متوسطی دارید این صندوق­‌ها به شما توصیه می­‌شود. 60 درصد سرمایه صندوق سرمایه‌گذاری مختلط در بورس و 40 درصد از آن در بانک به صورت سپرده و یا خریداری اوراق مشارکت و اوراق بهادار صرف خواهد شد. در این نوع صندوق سرمایه­ گذاری نیز تضمینی برای سوددهی همچون صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری با درآمد ثابت نیست؛ اما دارای نرخ سوددهی بالاتری نسبت به آن­ها هستند.

برای خرید واحدهای صندوقها دو شیوه وجود دارد. تعدادی از این صندوقها در بازار سرمایه (فرابورس) قابل معامله هستند بنابراین شما می توانید این صندوقها را در پنل معاملاتی آنلاین خودتون بصورت مستقیم خریداری نمایید. بخشی دیگر در بازار سرمایه نمی باشند و باید به شرکت مراجعه نمایید. آدرس و اطلاعات مهم صندوقها را می توانید از https://www.fipiran.ir/ استخراج نمایید.

افرادی که مشتری کارگزاری آفتاب درخشان خاورمیانه هستند می توانند صندوقهای قابل معامله در بازار سرمایه (ETF) را در پنل معاملاتی آنلاین آفتاب تریدر خریداری نمایند. بنابراین هر زمان که احساس خطر و ریزش در بورس کردید و یا برای دوره ای فرصت کافی جهت معامله و تحلیل ندارید می توانید پول خود را وارد صندوقهایی همانند آکورد ( و یا با توجه به تحلیل خودتون بهترین صندوق را انتخاب) از طریق آفتاب تریدر نمایید. قابل ذکر است که خریداری واحدهای این صندوقها کارمزدشان نسبت به سهام به مراتب پایین تر می باشد.

نویسنده : سایت آفتاب بورس

سامانه ثبت نام غیرحضوری کارگزاری آفتاب درخشان خاورمیانه (اصفهان): http://mesregister.irbrokersite.ir

آفتاب بورس 1400.03.08 (آموزش بورس اصفهان)

به کانال ما بپیوندید:   https://t.me/aftabesf         

جدیدترین کلاس ها

نمایش همه

هدف این دوره آموزشی آشنایی سرمایه گذار با سامانه کدال، صورت های مالی و سایر گزارش های منتشر شده در سامانه کدال

  • روز های کلاس
  • ساعت های کلاس
  • کد کلاس 6
0تومان

اگر به دنبال راهی برای کسب درآمد بیشتر هستید... اگر می‌خواهید در کنار معاملات و فعالیت‌های اقتصادی خود، د

  • روز های کلاس
  • ساعت های کلاس
  • کد کلاس 5
0تومان

  • روز های کلاس
  • ساعت های کلاس
  • کد کلاس 1
0تومان

با ما همراه باشید