مدیریت پرتفوی مالی - کم کردن میانگین 1400/03/11 (آموزش بورس اصفهان)

کم کردن میانگین

یکی از راه‌هایی که می‌توان از میزان ضرر کم کرده و زودتر به سود رسید، روشی است که اصطلاحا "کم کردن میانگین" نامیده ‏می‌شود. اگر شما یک دارایی را با مطالعه خریداری کرده‌اید و نسبت به رشد آن در بلند مدت اطمینان دارید، ولی به دلیل اصلاح , و یا ریزش بازار ‏در روند نزولی قرار گرفتید، می‌توانید با خرید در قیمت‌های پایین‌تر میانگین خرید خود را کم کنید تا با آغاز روند صعودی ‏زودتر به سود برسید.

 

مزیت روش کم کردن میانگین این است که در صورت کاهش ارزش دارایی، به لحاظ زمانی زمانی دچار ضرر نمی‌شوید. در ‏واقع هنگامی‌ که قیمت به زیر قیمت خرید اولیه شما سقوط می‌کند، می‌توان با کم کردن میانگین، قبل از بازگشت ‏به قیمت خرید اولیه، وارد سود شوید، نه اینکه صبر کنید تا به قیمت خرید اولیه برسد و تازه از زیان ‏خارج شوید.

 

چنین استراتژی به شما امکان می‌دهد در صورت عملکرد خوب دارایی، سود بیشتری کسب کنید. همچنین، کم کردن میانگین ‏باعث می‌شود تا در صورت سقوط شدید بازار، میزان ضرر شما به‌طرز چشم‌گیری کاهش یابد.‏

این راهنمایی برای سرمایه گذارانی می باشد که دارایی مالی (سهم، رمز ارز و ...) را فقط با مطالعه عوامل بنیادی خرید نموده اند و به نوعی به روند صعودی بلندمدت اطمینان دارند. افرادی که به توصیه دیگران و بدون علم خرید می کنند چنین روشی فقط غرق شدن در ضرر بیشتر می باشد. در هر صورت روش بهتر مطالعه بنیادی و ورود با تکنیکال می باشد.

به هر حال باید در نظر داشته باشید ورود به بازراهای مالی که دارای نوسان بالا می باشند، ریسک بالایی نیز دارد. بنابراین شما بعنوان سرمایه گذار باید به تمامی تحلیل ها مسلط باشید. امکان این هست که شما بنیادی تحلیل کنید و در آینده قانونی یا ...اتفاق افتد و تحلیل شما به شکست منجر شود. بنابراین استراتژی خروج را هم باید داشته باشید. از سویی دیگر در تکنیکال قطعیتی وجود ندارد و احتمال خطا در تحلیل وجود دارد. در نتیجه باید با تسلط و علم کامل دارایی مد نظر را خریداری نمایید.

نویسنده : سایت آفتاب بورس

 سامانه ثبت نام غیرحضوری کارگزاری آفتاب درخشان خاورمیانه (اصفهان)

آفتاب بورس 1400.03.10 (آموزش بورس اصفهان)

  به کانال ما بپیوندید

 

 

جدیدترین کلاس ها

نمایش همه

هدف این دوره آموزشی آشنایی سرمایه گذار با سامانه کدال، صورت های مالی و سایر گزارش های منتشر شده در سامانه کدال

  • روز های کلاس
  • ساعت های کلاس
  • کد کلاس 6
0تومان

اگر به دنبال راهی برای کسب درآمد بیشتر هستید... اگر می‌خواهید در کنار معاملات و فعالیت‌های اقتصادی خود، د

  • روز های کلاس
  • ساعت های کلاس
  • کد کلاس 5
0تومان

  • روز های کلاس
  • ساعت های کلاس
  • کد کلاس 1
0تومان

با ما همراه باشید